• Natalia Feleńczak NZOZ SILOE s.c.
  • 48-317 Przechód 240
  • ul. Szymona Koszyka 53/10, Opole
  • tel. 502 139 362
  • Polub nas Facebook

Dietetyk Opole

Natalia Feleńczak

Nadmiar kilogramów jest trudno zrzucić. Nagromadzone latami zbędne tłuszcze gromadzą się i nie chcą wyjść z ciała. Pomyśl jak trudną walkę toczą ludzie żeby przytyć. Niedomiar masy, nadmierna chudość, to jeszcze większy problem niż otyłość. Osoby z niedomiarem masy jedzą dużo, jedzą wszystko i nie tyją. Przytyć jest trudniej niż schudnąć, o tym powie Tobie każdy fachowiec dietetyk. Organizm czuje się komfortowo kiedy jego masa jest prawidłowa, dlatego dieta o zwiększonej energetyczności pozwala przytyć kilka kilogramów. Jednak dieta i zwiększanie kalorii powinno odbywać się stopniowo. Charakterystyczną cechą diety dla osób z niedomiarem masy jest większe spożywanie białka niż normalna dieta dla prawidłowej wagi człowieka. Taka dieta zawiera także witaminy i minerały dla organizmu, tak aby mógł on w pełni przyswoić białko, którego bardzo brakuje źle odżywionemu ciału człowieka. Artykuł przedstawi Tobie odpowiedzi na pytania: Co robić aby przytyć? Oraz Co jeść przy niedomiarze masy ciała?

Co robić aby przytyć?

Pierwsze kroki jakie powinna podjąć osoba, która chce zwiększyć masę swojego ciała to próbowanie leczenia poprzez odkrycie przyczyny niedowagi. Dietetyk fachowiec na pewno zleci Tobie wykonanie kilku badań aby określić stan Twojego organizmu. Całkiem możliwe, że zły stan ciała jest spowodowany nadczynnością tarczycy, pasożytami, chorobami układu pokarmowego, depresją a nawet nowotworem. Główną przyczyną braku masy u człowieka jest niewłaściwa dieta, potocznie nazywana zaniedbaniem. Drugim czynnikiem najczęściej występującym jako przyczyna niedomiaru masy jest silny stres. Karmione dzień w dzień ciało kortyzolem w wyniku wiotczeje i staje się mniej elastyczne, słabo odżywione. Używki, które na co dzień spożywamy, takie jak papierosy, kawa, słodycze, napoje gazowane, czy herbata również powodują wyniszczenie organizmu. Wzrost masy ciała można uzyskać likwidując przyczynę niedomiaru masy ciała. Fachowiec dietetyk poprowadzi Twoje ciało do sukcesu tak aby było bardziej witalne, pełne wigoru, o bardzo dobrej kondycji.

Co jeść przy niedomiarze masy ciała?

Podjęcie decyzji o pójściu do fachowca dietetyka to pierwszy krok do ogromnej zmiany jaka czeka osobę o niedomiarze masy ciała. Konsultacje z dietetykiem pozwolą dobrać optymalną dietę dla konkretnego człowieka. Chociaż z pozoru przytycie może wydawać się łatwe, jest to trudny proces, który wymaga stopniowego dodawania kalorii każdego dnia. Jednym z etapów jest urozmaicanie diety nowymi produktami, które smakują danej osobie. Taka dieta jednak musi składać się ze zdrowych produktów, a więc bogatych w minerały i witaminy, które są do zdobycia w warzywach u owocach, szczególnie w: gruszkach, bananach, awokado, winogronach. Dobrymi produktami są również pełnoziarniste towary: pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, brązowy makaron, płatki czy wszystkie rodzaje kasz. Białko możesz dostać w produktach: indyk, wołowina, ryby, jaja, twarogi, sery, jogurty, kefiry, mleko czy kurczak i śmietana. Jajka przyniosą do organizmu również potrzebne do życia aminokwasy. Przy tego typu diecie trzeba pamiętać o ilości posiłków w ciągu dnia. Powinny one wynosić pięć. Na tydzień wystarczą trzy dni obiadów składających się z ryb.

Dietetyk fachowiec na pewno pomoże Tobie przytyć i poprawić stan Twojego zdrowia. Zaburzenia odżywiania są dziedziną, która wymaga również pomocy specjalistycznej u psychologa. Zatem jeśli czujesz wstręt przed jedzeniem potrzebny jest Tobie również psychodietetyk lub psycholog.